III.3. Könyvelési beállítások

A könyvelési beállítások alatt találja azokat a funkciókat, amiket évente egyszer, tipikusan az év elején, vagy csak ritkán kell használnia. A menüben a Beállítások – Könyvelési beállítások menüponttal érheti el.

III.3.1. Könyvelési évek

A könyvelési évek, hasonlóan a falinaptárakhoz, olyan adatok, amelyek egy évet reprezentálnak a programban. Ahogy a naptárat is felakasztjuk év elején, úgy az évet is létre kell hozni. Ezután írhatunk a naptárunkba, azaz pl. könyvelhetünk vagy készíthetünk költségvetést.

Az évek „környékén” számos az évekhez kapcsolódó, illetve évente általában egyszer szükséges számviteli, könyvelési műveletet tudunk elindítani:

Az éveket kezelő ablakot a menüben a Beállítások – Könyvelési beállítások, vagy a Könyvelés – Beállítások menüpontokon haladva megjelenő Könyvelési beállítások ablakban tudja elérni. Itt válassza ki a Könyvelési évek pontot.

III.3.1.1. Új év technikai indítása

Egy év könyvelésének megkezdése előtt létre kell hozni az évet. Ez olyasmi, mint amikor évente egyszer új naptárt akasztunk a falra vagy teszünk az íróasztalunkra.

Amíg ez nem történt meg, nem tudunk adatot rögzíteni a kérdéses évre. Nem lehet többek között könyvelni, választójegyzéket összeállítani, költségvetést készíteni vagy pénztárbizonylatot nyomtatni.

A rendszer használatba vételekor a program már tartalmazza az aktuális évet, de további években ezt Önnek kell létrehoznia.

Az új évvel együtt a program átmásolja a könyvelési jogímeket.

Művelet indítása

Keresse meg a menüben a Beállítások – Könyvelési beállítások, vagy a Könyvelés – Beállítások menüpontokon haladva megjelenő Könyvelési beállítások ablakban tudja elérni. Itt válassza ki a Könyvelési évek pontot.

Kattintson a táblázat fejlécben lévő Új könyvelési év indítása gombra:

A program felkínálja a következő évet. Ezt ha szükséges, módosíthatjuk. A Generálás gombra kattintva a program elkezdi az új évet létrehozni. Ez pár másodpercig tart. A művelet befejezését üzenet jelzi. Ezután a jelre kattintva frissítsük az oldalt, ahol már látható az új év is.

Az év indítása után az újonnan létrehozott év lesz nyitva a könyvelésre. Ha más évre szeretne könyvelni, akkor váltson a kívánt évre (a III.3.1.3. szakasz - Könyvelési év váltás, nyitott év fejezetben leírtak szerint).

Tipp

A fent leírt módon korábbi évet is létrehozhatunk, ha visszamenőlegesen szeretnénk könyvelni.

III.3.1.2. Nyitó összegek generálása az előző évi könyvelés alapján

Ez a művelet megkönnyíti a banki és házipénztári nyitó összegek felvételét. Az előző évi könyvelés szerinti záró egyenlegeket – házipénztár(ak)nak és a bankszámlakivonatoknak – felveszi mint nyitó összegeket.

Művelet indítása

A könyvelési évek ablakban tudja a műveletet végrehajtani. A megnyitni kívánt év Adatsor eszköztár gombjai (a sor bal szélén) közül válassza ki az Nyitó tételek számítása az előző évből parancsot:

A művelet először törli a már felvett nyitó tételeket, ezért megerősítést kér, mielőtt végrehajtódna.

Szükség esetén külön-külön lehet módosítani a kiszámolt összegeket (a III.3.2. szakasz - Bank és pénztári nyitók, előző évi maradvány fejezetben leírtak szerint), vagy ha módosítottak az előző év könyvelésében, akkor újra végre lehet hajtani a műveletet.

III.3.1.3. Könyvelési év váltás, nyitott év

A program könyvelő, pénzügyi, számlázó moduljai egyszerre csak egy évre, az ún. nyitott évre engednek adatot felvenni vagy módosítani. A könyvelési év váltás funkció lehetővé teszi, hogy a rendszerben már létező évek közül beállítsuk melyik legyen nyitva.

A nyitott év hathat könyveléseken kívüli olyan modulokra is ahol időrendben történik az adatrögzítés és általában egy év adatait kezeljük egyszerre, mint pl. az iktatásban. Az ilyen, egyszerre egy év adatait megjelenítő modulokban a nyitott év szerinti adatok jelennek meg. Ettől a keresési feltételek átállításával eltérhetünk, és általában az adatbevitel sincs korlátozva.

Művelet indítása

A könyvelési évek ablakban tudja a műveletet végrehajtani. A megnyitni kívánt év Adatsor eszköztár gombjai (a sor bal szélén) közül válassza ki az Év megnyitása könyvelésre parancsot.

Az alábbi példán a 2019. évet fogjuk megnyitni:

A művelet „lezárja” az éppen nyitott évet és megnyitja a kiválasztottat (a példánkban 2019-et). A műveletet értelemszerűen az éppen nyitott évre nem tudjuk végrehajtani.

Az év váltás nem jelenti az adatok végleges lezárását. A vasútállomás váltójához hasonlítható: bármikor át tudjuk állítani arra az évre, amelyikben dolgozni szeretnénk.

III.3.1.4. Könyvelési év törlése

Előfordulhat, hogy tévedésből indítottunk el egy évet. Ha még nem rögzítettünk adatot az évre (könyvelés, nyitó) akkor törölhetjük.

Művelet indítása

A könyvelési évek ablakban az év sorában lévő művelet gomb listájában találja meg az indító parancsot, ahogy az alábbi ábra mutatja:

Figyelem

Csak a nyitott évet lehet törölni és csak abban az esetben, ha nem könyveltek még az adott évre!